Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

Reguły wynajmowania samochodów kempingowych
Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

Podróżowanie kamperem daje uczucie niezależności oraz gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie kamper nie zapewnia aż tak ekskluzywnych warunków jak pokoje lub apartamenty w dobrym hotelu, a dodatkowo wymaga nie raz dużej ilości wyrzeczeń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj wakacyjnego wyjazdu. Bezsprzeczną zaletą kamperów stały się względnie kompaktowe rozmiary a także całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość brutalnie dotyka osoby zauroczone turystyką kamperem. W niektórych krajach nie brak obostrzeń dla takich pojazdów. Ograniczenia wjazdu, utrudniony sezonowo postój, występują problemy ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych modelach musimy się borykać z brakiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów pojawiają się na rynku niezwykle błyskawicznie, wybór pojazdów stał się niezwykle duży, a reguły towarzyszące wynajmowi dość zbliżone. Dziś wyszukanie działalności świadczącej możliwość najmu kamperów nie stanowi większego problemu. Propozycje możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy wpisać frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta pokazała co najmniej kilka rezultatów w konkretnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To wbrew pozorom bardzo oczekiwana opcja, bo przecież kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a nikt nie ma ochoty jechać setki kilometrów z walizkami, które później musimy przeładować. Większość firm posiada w swojej ofercie możliwość dostarczenia wynajętego kampera pod nasze drzwi, jednak jest to usługa płatna i to niemało. Znaczna część przedsiębiorstw oferuje jednakże ewentualność zaparkowania własnego pojazdu na okres wynajmu kampera na ich postoju, często strzeżonym i zazwyczaj bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wynajmowaniu kampera

Nim zabierzemy się do przegldania propozycji poszczególnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy obowiązkowo zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wynajmem pojazdów kempingowych. Pomimo pozorów wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni ”normalnych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wypożyczającego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu zamieszcza zapis, że wypożyczający musi mieć ukończone 25 lat. Wiele przedsiębiorstw dodatkowo wprowadza informację o minimalnym okresie posiadania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, pomimo że w większości modeli można nim poruszać się, mając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż „osobówkę”. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, w trakcie kierowania którego trzeba mieć oczy szeroko otwarte oraz doskonale zakładać to, co może zdarzyć się na drodze. Trzeba nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości czy szerokości jesteśmy w stanie się zaadaptować, tak wysokość może nas zgubić. 

Kolejnym ograniczeniem staje się miejsce naszej podróży. Jeśli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, ani jedna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Ciężej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów najmu kamperów zawiera zapis o odmowie wyjazdu do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdują się też specjalne zapisy o zakazie wyjazdu na obszary objęte aktywnością wojenną oraz rozruchami. Sporo przedsiębiorstw precyzuje konkretne lokalizacje, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest wiele wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na wyjazd mogą wybierać pośród wielu ofert i decydować w myśl swoich wymagań i preferencji. Niezwykle ważne jest, żeby na wymarzone wakacje pojechać kamperem który spełnia preferencje oraz dostosowanym do potrzeb. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego kampera do wybranego sposobu przemieszczania się a także kierunku wycieczki. Wybór wypożyczalni, z której usług skorzystamy, jest równie ważny. Niektóre dostępne pojazdy są kompletnie niedostosowane do realiów wynajmu. Są definitywnie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie pogwałcając przepisów. Zdarzają się również tacy wynajmujący, którzy stosują podejrzane praktyki wobec konsumentów, podwyższając cenę niwelowania awarii. Dlatego należy każdą wypożyczalnię porządnie prześwietlić, analizując zdanie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych pojazdów, zapisy regulaminów a także wzory umów najmu.