Dzieci a spływ kajakowy czy to bezpieczne?!

Dzieci a spływ kajakowy czy to bezpieczne?!
Dzieci a spływ kajakowy czy to bezpieczne?!

Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się popularnością. Kajaki w Krutyniu to nie tylko przygoda ale także wspaniałą formą sportu i szansą czasu spędzonego z rodziną. Jeśli planujesz kajaki razem z dziećmi sprawdź ten tekst , aby poznać kilka cennych wskazówek.

Jaki wiek jest odpowiedni na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej 3 roku życia bynajmniej to zły pomysł ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą na przykład:

 • problemy w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla tak małych dzieci
 • dzieci do trzeciego roku życia czują się niekomfortowo w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
 • rodzic może nie wiedzieć czy dziecko jest uczulone na owady, które często mają miejsce na kajakach
 • zbyt duże zaaferowanie maluchem przez rodzica. 

Czy dziecko w wieku przedszkolnym możemy zabrać na kajaki?

Najlepszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków powinna być odwiedzona to przedszkolny wiek dziecka. To jest ten czas, kiedy warto spróbować rodzinny spływ kajakowy. Taki spływ można zorganizować w wielu miastach jak na przykład Krutyń. Warto nadmienić iż z reguły kajaki po rzece jest ciekawszy aniżeli spływ kajakowy po jeziorze, ze względu na to, że non stop zmienia się krajobraz. 

Spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym – coraz większa frajda??

Wyjazd na spływ kajakowy z większymi dziećmi może trwać nawet kilka dni. To super alternatywa na wakacje w ojczyźnie, gdyż przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, kajaki nie powodują narzekania przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to i tak będzie zadowolone tą wycieczką.
Musisz mieć jednak w pamięci, że dziecko w wieku szkolnym nie jest już małym dzieckiem, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku potrzebuje ciekawych atrakcji, wyzwań i adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej trasy – wybieraj taką która jest dostosowana do waszych umiejętności, 
 • dla starszych dzieci pływających pod okiem profesjonalnych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Jaką trasę wybrać dla dzieci – sprawdź nasze tipy!

Trasa kajaków przede wszystkim ma być dopasowana do waszych umiejętności. Nie zapominaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości 1 m będzie sięgać do pępka, za to dla dziecka może sięgać do szyi.

Na co należy zwrócić uwagę, podczas oceniania problemów na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie wiszące nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najistotniejsze standardy spływów z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na jedno dziecko!

Miej w pamięci, że na kajakach z udziałem dzieci nigdy nie powinno się mieć pod kontrolą większej ilości dzieci, niż taka której, realnie będziemy w stanie zapewnić opiekę podczas ewentualnej wywrotki.

Nie płyń sam!

Jest to zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie jesteśmy pewni, w jakim czasie pomoc będzie Ci potrzebna, w związku z czym ciągle musi być ktoś obok Twojego kajaka. Dodatkowo w grupie musi być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Ubierz siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

To z pewnością najistotniejsza zasada podczas kajaków, z dziećmi, jak i bez nich. Niemniej jednak na spływie kajakowym z dziećmi konieczne jest także włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się w wodzie pewnie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.