Czego obawia się student? Słów parę na temat ubezpieczeń dla studentów

Czego obawia się student? Słów parę na temat ubezpieczeń dla studentów
Czego obawia się student? Słów parę na temat ubezpieczeń dla studentów

Jesteś żakiem? Czy może dopiero planujesz wybrać się na wymarzoną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię wspaniały i pracowity czas zapełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, zawieraniem nowych przyjaźni a może też podróży i Erasmusa? Pośród tych wszystkich intensywnych przeżyć i doświadczeń pamiętaj o tym co najistotniejsze czyli o swym zdrowiu. Przeczytaj aby dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy obowiązuje to ubezpieczenie oraz czy opłaca się kupić także NNW? 

Ubezpieczenie podczas bycia uczniem – dotyczy się też żaków?

Osoby studiujące,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, dotyczy dalej ubezpieczenie zdrowotne na czas kontynuowania nauki. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest obowiązkowe oraz przebiega staraćna dwa sposoby:

  1. za pośrednictwem uczelni
  2. poprzez członków rodziny, którzy pracują

Jeśli osoba studiująca nie posiada członka familii,który np. gdy jego rodzice nie żyją,lub nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia może zgłosić takiego studenta do ubezpieczenia w ramach NFZ . Ważne kazuje się w tym wypadku tylko to aby zgłosić fak ten w dziekanacie. W wypadku kiedy dorosły student jest małżonkiem/małżonką, zgłaszającym studenta do ubezpieczenia może być też pracujący współmałżonek.

Kiedy żak nie może stać się ubezpieczona w ramach NFZ poprzez żadnego członka rodziny, może zgłosić go uniwersytet, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może skorzystać przez cały okres nauki do aż 4 miesięcy od ich zakończenia. 

Istotne żeby zasygnalizować, że studenci, którzy mają ponad 26 lat nie mają możliwości by skorzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego poprzez rodziców czy opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje uczelnia. Żeby z tego skorzystać trzeba złożyć na uczelni odpowiedni wniosek w tym celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i czego powinno dotyczyć?

NNW oznacza zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Okres studiów jest zazwyczaj dość okresem zwiększonej intensywności,opłaca się w takim okresie lepiej zadbać o zabezpieczenie swego zdrowia ,poprzez zakup dodatkowej polisy. Taka polisa dla osoby studiującej jest ekstra zabezpieczeniem, które można dostosować do własnych potrzeb. Pełni ona wsparcie finansowe w razie niepożądanego wypadku czy też przebywania w szpitalu. Polisę taką można wybrać samodzielnie lub użyć tej proponowanej poprzez uniwersytet.

Warto w tym miejscu powiedzieć,że polisa proponowana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do zalet należy tutaj bardzo korzystna cena tego ubezpieczenia, jednak idzie to w parze z bardzo niską kwotą odszkodowań w okoliczności wypadków. Dlatego jeśli jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. poprzez częste podróżowanie czy uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jeździectwo, pomyśl nad wykupieniem nieobowiązkowej polisy, może się naprawdę przydać.

Na rynku są także ubezpieczenia świadczące łączenie NNW z ochroną w przypadku nastąpienia różnych chorób. Jeśli pragniesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może warto pomyśleć nad taką opcją.

Co to są karty studenckie i w czym są pomocne?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co sprawia,że są bardzo cenione. Po pierwsze,jeśli opłacamy kartę studencką, dostajemy dostęp na cały rok do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla osób studiujących. Taka karta jest pewnym zabezpieczeniem,jednak nie daje gwarancji zabezpieczenia wobec wszelkich zdarzeń, które mogą się Tobie wydarzyć. jest kilka typów kart,które można dopasować do prywatnych preferencji przykładowo ubezpieczać Cię w trakcie uprawiania ryzykownych sportów, lub w czasie wykonywania praktyk studenckich. Karty posiadają jeszcze jedną przydatną funkcję a dokładnie mówiąc, dzięki nim można korzystać  z rabatów np. z biletów na komunikację miejską czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczubezpieczenia od następstw niebezpiecznych wypadków wymagają teżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest dowodem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do skorzystania z opieki medycznej dzięki porozumieniupaństw członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Można to zrobić w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Teraz kartę tę można bez problemu wyrobić również przez internet.

***

Typów ubezpieczeń studenckich jest olbrzymi wybór. Korzystnie jest zapoznać się ze wszystkimi aby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie i beztrosko podczas studiowania.